Penny Dreadful

Penny Dreadful

May. 11, 2014
Your rating: 0
8.2 5 votes

Creator

John Logan
Creator

Cast

Timothy Dalton isSir Malcolm
Sir Malcolm
Eva Green isVanessa Ives
Vanessa Ives
Josh Hartnett isEthan Chandler
Ethan Chandler
Rory Kinnear isThe Creature
The Creature
Helen McCrory isMadame Kali
Madame Kali
Olivia Llewellyn isMina Harker
Mina Harker
Billie Piper isBrona Croft
Brona Croft
Harry Treadaway isDr. Victor Frankenstein
Dr. Victor Frankenstein
Simon Russell Beale isFerdinand Lyle
Ferdinand Lyle

Video trailer

Synopsis

Penny Dreadful është një serial horror psikologjik me implikime erotike dhe është ambientuar në Londër gjatë epokës “Viktoriane”. Në këtë serial do të shikoni “përbindshat” më të famshme të letërsisë, si dr. Frankenstein, Drakula dhe Dorian Gray.

Penny Dreadful
Penny Dreadful
Penny Dreadful
Penny Dreadful
Penny Dreadful
Penny Dreadful
Penny Dreadful
Penny Dreadful
Penny Dreadful
Penny Dreadful
Original title Penny Dreadful
First air date May. 11, 2014
Last air date Jun. 19, 2016
Seasons 3
Episodes 27

Similar titles

Stranger Things
Kara Sevda ( Dashuri e Erret )
Seriali Sherlock
Ertugrul
Dielli i Dimrit – Kis Gunesi (2016)
Gotham
The White Queen
13 Reasons Why
The Flash
Narcos