what going on?
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

Jul. 20, 2017 France, China, Belgium, Germany, United Arab Emirates, USA, UK, Canada 137 Min. PG-13
Your rating: 0
0 0 votes

Video trailer

Director

Luc Besson
Director

Cast

Dane DeHaan isValerian
Valerian
Clive Owen isCommander Arün Filitt
Commander Arün Filitt
Rihanna isBubble
Bubble
Ethan Hawke isJolly the Pimp
Jolly the Pimp
Herbie Hancock isDefence Minister
Defence Minister
Kris Wu isSergeant Neza
Sergeant Neza
Rutger Hauer isPresident of the World State Federation
President of the World State Federation
John Goodman isIgon Siruss (voice)
Igon Siruss (voice)
Elizabeth Debicki isEmperor Haban-Limaï (voice)
Emperor Haban-Limaï (voice)

Synopsis

Një forcë e errët kërcënon Alfën, një metropol i stërmadh dhe shtëpi e qenieve të ndryshme nga një mijë planete. Operativët specialë Valeriani dhe Laurelina duhet të nxitojnë për të identifikuar kërcënimin dhe të ruajnë jo vetëm Alfën, por të gjithë universin…

Valerian and the City of a Thousand Planets
Valerian and the City of a Thousand Planets
Valerian and the City of a Thousand Planets
Valerian and the City of a Thousand Planets
Valerian and the City of a Thousand Planets
Valerian and the City of a Thousand Planets
Valerian and the City of a Thousand Planets
Valerian and the City of a Thousand Planets
Valerian and the City of a Thousand Planets
Valerian and the City of a Thousand Planets
Original title Valerian and the City of a Thousand Planets
IMDb Rating 6.6 64,544 votes
TMDb Rating 6.7 votes

Similar titles

Dirty Grandpa
Kidnapping Mr. Heineken
Risen
Bokeh
Waterworld
Resident Evil: Apocalypse (2004)
Falcon Rising
The Last Survivors
Get the Girl
The Huntsman: Winter’s War
Kung Fu Panda 3
Jarhead 3: The Siege