what going on?
Oz: The Great and Powerful (2013)

Oz: The Great and Powerful (2013)

In Oz, nothing is what it seems Mar. 07, 2013 USA 130 Min. PG
Your rating: 0
0 0 votes

Video trailer

Director

Sam Raimi
Director

Cast

Mila Kunis isTheodora
Theodora
Michelle Williams isAnnie / Glinda
Annie / Glinda
Zach Braff isFrank / Finley
Frank / Finley
Bill Cobbs isMaster Tinker
Master Tinker
Joey King isGirl in Wheelchair / China Girl
Girl in Wheelchair / China Girl
Stephen R. Hart isWinkie General
Winkie General

Synopsis

Oskar Digsi, një magjistar amator dhe i djallëzuar që punon në një cirk diku në Kansas, hipën në balonën e tij dhe përfundon në Vendin e Ozit. Fati i tij ndryshon sepse aty të gjithë mendojnë se ai është një magjistar i madh. Por shumë shpejt ai do të përballet me tre magjistare të cilat dyshojnë në aftësitë e tij.

Oz: The Great and Powerful (2013)
Oz: The Great and Powerful (2013)
Oz: The Great and Powerful (2013)
Oz: The Great and Powerful (2013)
Oz: The Great and Powerful (2013)
Oz: The Great and Powerful (2013)
Oz: The Great and Powerful (2013)
Oz: The Great and Powerful (2013)
Oz: The Great and Powerful (2013)
Oz: The Great and Powerful (2013)
Original title Oz: The Great and Powerful
IMDb Rating 6.3 178,737 votes
TMDb Rating 5.6 2876 votes

Similar titles

Perfume: The Story of a Murderer
Aloha
Man of Steel
The Nut Job 2: Nutty by Nature
Night at the Museum: Secret of the Tomb
Ronin (1998)
Diary of a Wimpy Kid
The Shape of Water
Suicide Squad
Power Rangers (2017)
Dino King (2012)
The Boss Baby