Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

Crime, passion and lust for power - Sergio Leone's explosive saga of gangland America. Feb. 17, 1984 Italy, USA R
Your rating: 0
8.4 5 votes

Video trailer

Director

Sergio Leone
Director

Cast

James Woods isMaximilian '
Maximilian '
Elizabeth McGovern isDeborah Gelly
Deborah Gelly
Treat Williams isJames Conway O'
James Conway O'
James Hayden isPatrick '
Patrick '
Joe Pesci isFrankie Minaldi
Frankie Minaldi
Danny Aiello isPolice Chief Vincent Aiello
Police Chief Vincent Aiello

Synopsis

Një ish gangster çifut kthehet pas 30 vjetësh në Manhatanin lindor, ku edhe një herë duhet të përballet me fantazmat dhe pendimet e jetës së vjetër…

Once Upon a Time in America
Once Upon a Time in America
Once Upon a Time in America
Once Upon a Time in America
Once Upon a Time in America
Once Upon a Time in America
Once Upon a Time in America
Once Upon a Time in America
Once Upon a Time in America
Once Upon a Time in America
Original title Once Upon a Time in America
IMDb Rating 8.4 223,039 votes
TMDb Rating 7.8 506 votes

Similar titles

Zodiac
Panic Room
Dogtooth
Brick Mansions
Snow White and the Huntsman
The Hollow Point (2016)
Dog Eat Dog (2016)
Highway
Don Jon
Arthur Christmas (2011)
Hannibal Rising
7 Hours to Go