what going on?
click on ad to close
Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children (2016)

Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children (2016)

Stay peculiar Sep. 28, 2016 UK, Belgium, USA 127 Min. PG-13
Your rating: 0
5.4 5 votes

Video trailer

Director

Tim Burton
Director

Cast

Eva Green isMiss Peregrine
Miss Peregrine
Asa Butterfield isJacob Portman
Jacob Portman
Rupert Everett isOrnithologist
Ornithologist
Terence Stamp isAbraham Portman
Abraham Portman
Ella Purnell isEmma Bloom
Emma Bloom
Judi Dench isMiss Avocet
Miss Avocet
Callum Wilson isYoung Abraham Portman
Young Abraham Portman

Synopsis

Kur Xhejkob zbulon të dhëna për një mister që zgjatet me kohën, ai gjen shtëpinë e znj. Shtegtare për fëmijët e veçantë. Por, rreziku thellohet pasi ai njihet me banorët dhe mëson për fuqitë e tyre të veçanta.

Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children (2016)
Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children (2016)
Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children (2016)
Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children (2016)
Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children (2016)
Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children (2016)
Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children (2016)
Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children (2016)
Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children (2016)
Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children (2016)
Original title Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
IMDb Rating 7.0 40,576 votes
TMDb Rating 6.2 481 votes

Similar titles

Rubber (2010)
X-Men: Days of Future Past
Before I Fall
Casper
Berserk: The Golden Age Arc 1 – The Egg of the King
Batman v Superman: Dawn of Justice
Don’t Kill It
Snow White and the Huntsman
The Hobbit: The Desolation of Smaug
Wonder Woman
Night at the Museum: Secret of the Tomb
Tale of Tales