what going on?
Downfall

Downfall

April 1945, a nation awaits its...Downfall Sep. 08, 2004 156 Min.
Your rating: 0
0 0 votes

Video trailer

Director

Cast

Bruno Ganz isAdolf Hitler
Adolf Hitler
Corinna Harfouch isMagda Goebbels
Magda Goebbels
Ulrich Matthes isJoseph Goebbels
Joseph Goebbels
Heino Ferch isAlbert Speer
Albert Speer
Christian Berkel isProf. Dr. Ernst-Günter Schenck
Prof. Dr. Ernst-Günter Schenck
Thomas Kretschmann isSS-Gruppenführer Hermann Fegelein
SS-Gruppenführer Hermann Fegelein
Ulrich Noethen isReichsführer SS Heinrich Himmler
Reichsführer SS Heinrich Himmler
Birgit Minichmayr isGerda Christian
Gerda Christian

Synopsis

Në Prill të vitit 1945, Gjermania qëndron në prag të humbjes kundër ushtrise Sovjetike, dhe është drejt izolimit nga perëndimi dhe në jug. Berlini, kryeqyteti i Rajhut të Tretë, po bie në duar të Sovjetikëve, Adolf Hitler, këmbëngul se Gjermania do të vazhdojë të korrë fitore, dhe urdhëron gjeneralët e tij të luftojnë deri në ushtarin e fundit. “Downfall – Der Untergang” zbulon ditët e fundit të Rahjut, ku krerët e lartë Gjermanë fillojnë të dezertojnë nga Fyhreri i tyre i dashur, në një përpjekje për të shpëtuar jetën e tyre, ndërkohë të tjerët në heshtje zotohen se do të vdesin përkrah Hitlerit. Hitleri vetë, kalon në formën e një njeriu me paranoja, plot optimizëm në një moment dhe në depresion vetvrasës në një tjetër. Kur fundi vjen, dhe Hitleri vret veten, ajo çfarë ngelet nga ushtria e tij duhet të gjejë një rrugë, për t’i dhënë fund luftës, e cila u quajt dhe Beteja e Berlinit, të ulin armët dhe të dorëzohen.

Downfall
Downfall
Downfall
Downfall
Downfall
Downfall
Downfall
Downfall
Downfall
Downfall
Original title Der Untergang
TMDb Rating 7.7 1211 votes

Similar titles

Addicted
Dead Like Me: Life After Death
Passengers (2016)
Divines (2016)
The Outsider
The Hollow Point (2016)
(+18) Sex Doll
Road to Paloma
Freak Show
Suntan
Goal!: The Dream Begins
Legends of the Fall